ZAMÓWIENIA POWYŻEJ 400 PLN WYSYŁKA GRATIS!

KANAAS TRADYCYJNE WZORY NA TOREBKACH WAYUU

/

Wiele z was pytało mnie o znaczenie symboliki KANAAS. Postanowilam przyblizyc wam to zagadnienie i zaprezentowac najbardziej popularne wory.

Sztuka tkania w kulturze Wayuu opiera sie o cudowne wzory zwane KANAAS (sztuka tkania z rysunku). Ta technika przkazywana z pokolenia na pokolenie sięga okresu prekolumbijskiego i polega na łączeniu ze soba elementów które ze względu na swoje wielkie piękno i kolor są najbardziej cenione wśród Wayúu.

Według legendy Wayuu, umiejetność tkania kobiety nabyły od pająka zwanego Wale’keru.

Bogactwo rzemieślników Wayúu ma swoje źródło w tajemnicach tkactwa i jego związku z kobiecym duchem. Niesamowita historia narodziła pomiędzy kolorowymi nićmi i wschodami słońca kolumbijskiej Guajiry. Chodzi o pająka Wale’kerü, który wraz z opieką babci, matki i ciotek uczy młode Wayúu tajników tkactwa i sensu bycia kobietą Wayúu.

Dla ludu Wuayúu tkactwo jest czymś więcej niż praktyką kulturową i dziedzictwem po przodkach, jest sposobem pojmowania i wyrażania życia tak, jak go odczuwają i pragną.
Według opowieści pająk Wale 'Kerü był tym, który nauczył kobietę Wayúu tkać. Wale 'Kerü to pająk tkacz, który o świcie już robił chusty i hamaki, a swoje rysunki zawsze robił przed wiosną.
Pewnego dnia rzemieślnik Wayúu zapytał pająka, jak je zrobił, po czym pająk zaczął opowiadać swoją historie. Według legendy Wale 'Kerü najpierw rozmawiał z samotną kobieta. Ta kobieta w rozmowie z pająkiem poprosiła aby pająk nauczył ja sztuki a ona w zamian da mu osła lub kozę.
Historia mówi również, że Wale’ Kerü zakochał się w kobiecie z plemienia Wayúu, uciekł z nią, a kiedy ona przedstawia go swojej rodzinie, matka kobiety z plemienia Wayuu powiedziała mu: „Weź ten materiał, abyś mógł zrobić chusty” i Wale’ Kerü zjadł wszystko a potem z jego ust zaczęła wychodzić nić już skręcona i gotowa do utkania.
Wale 'Kerü uczył dziewczynki, które pozostały w odosobnieniu, prosząc je, aby uważały, nie patrzyły na boki, nie rozpraszały się i skupiły się na pracy.

Sztuka tkania

Sama sztuka jest dość skomplikowana i wymaga czasu, cierpliwosci i poświecenia aby poprawnie wdrożyć projekt w życie. Kobiety z plemienia Wayuu uczą sie tego fachu od najmłodszych lat dbając o każdy najmniejszy szczegół dlatego ich dziela sa tak perfekcyjnie wykonane.

Tradycyjne motywy kanaas są najbardziej autentycznym wyrazem tego, jak Wayuu interpretują świat. Nawiazują do ich codziennego życia, tworząc stylizowane postacie wielkiej symboliki, wśród nich genitalia osłów, muszle żółwia czy gwiazdozbiory.

Są to na ogół geometryczne kompozycje, które są powtarzane wzdłuż tkanej torby i z których każda figura otrzymuje swoja nazwę. Im bardziej skomplikowany jest wzór tym torba jest cenniejsza.

Ciekawostką jest to,że torby są wykonywane przez kobiety natomiast kolorowe pasy tworzą mężczyźni.

Poniżej przedstawiam wam najbardziej popularne wzory Kanaas:

Jaliianayaa nazwana matką KANAAS i symbolizuje początek. Jest to wzor utworzony przez przeciwstawne trójkąty.

Pulikerüüya, przedstawia łono osła.

Molokonoutaya , przedstawia skorupe żółwia morrocoy

Pasatalo’ouya przedstawia wnętrzności krowy

Kuliichiya jak material uformowany przez cegły dachowe.

Siwottouya jak ślad pozostawiony przez konia na piasku.

Marüliunaya wzory grawerowane na garnkach kuchennych

Pa’ralouas wszystko, co jest na sobie nawzajem

Kalepsü jak drewniany hak używany do wieszania przedmiotów

Ule’sia czystość

Antajirasü linie które się przecinają.

Jime’uya oko ryby

Obecnie, różne klany Wayuu starają sie stworzyć nowe bardzo orginalne wzory zachowując dziedzictwo swojej bogatej kultury łącząc rodowe techniki Wayuu z nowatorskim designem. Coraz cześciej możemy obserwować nowe, piękne projekty które zachwycają coraz wiecej osob na świecie. A wam ktory wzór spodobał się najbardziej ?

Zainspiruj się