ZAMÓWIENIA POWYŻEJ 400 PLN WYSYŁKA GRATIS!

POZNAJ PODSTAWOWE RÓŻNICE MIĘDZY TOREBKAMI WAYUU

/

O torbach Wayúu jest sporo informacji, o których wie już wielu z was: są to ręcznie tkane mochile, prawie zawsze w jaskrawych, mocno kontrastujach ze sobą kolorach, wykonane przez artystki ze społeczności Wayúu w departamencie La Guajira w Kolumbii. Ale czy wiesz, że poza komercyjna strona , mochile Wayúu reprezentują kulturę, historię i ewolucję?

Lud Wayúu od wieków okupował półwysep La Guajira. Są świetnymi rzemieślnikami i kupcami. Chociaż kilka legend wyjaśnia pochodzenie toreb Wayúu (czytaj https://www.caribela.com/blog/kanaas-tradycyjne-wzory-na-torebkach-wayuu/) pewne jest to, że tradycja tkania była fundamentalną częścią jej historii, a sztuka tkania była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Tradycja tkania narodziła się ok 400 lat temu, w czasach kolonizacji hiszpańskiej. Ludność Wayuu nie umiała tkać na szydełku. Używali głównie innych technik i krosien ręcznych. Hiszpańskie zakonnice, które przyjechały do ​​Ameryki, by wykonywać pracę misjonarską, nauczyły plemiona tkania na szydełku. Na początku kobiety Wayúu wykorzystywały do ​​tkania bawełnę i fique (Furkroja- roślina pochodząca z Ameryki Pd) farbując włókna naturalnymi barwnikami.Używali także kóz, kości i drewnianych krosien jako podstawowych narzędzi do tkania toreb. Bawełna i wełna były używane do tkania bardziej „drobnych” rzeczy podczas gdy maguey (rodzaj Agawy)i trupillo (roślina strączkowa występująca w niektórych krajach Ameryki Pd) były materiałami dla produkcji koszyków i toreb niższej rangi lub dla siły nabywczej.

Obecnie używana jest praktycznie i wyłącznie przemysłowa przędza akrylowa, ponieważ jest bardziej dostępna, trwalsza i jest zdecydowanie bardziej odporna na trudne czynniki zewnętrzne (słońce, wysoka temperatura, wiatr) w których tkane są torby. Ponadto z biegiem czasu rzemieślnicy Wayúu odkryli, że tkanie dwoma nitkami , skróciło czas potrzebny na wykonania torby o prawie połowę, a biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie, ta forma tkania zyskiwała na popularności. Dzięki temu udało im się wyprodukować mochile w krótszym czasie i szybciej ja sprzedać.

Rodzaje tkania torebek Wayuu

Istnieją różne rodzaje torebek Wayuu, każda o innej charakterystyce, wielkości, zastosowaniu i właściwościach.

Wszystkie modele toreb Wayuu wykonane są jedna z dwóch poniższych metod tkania:

Technika pojedynczej nici: najbardziej tradycyjna forma tkania, najdelikatniejsza i najbardziej wytrzymała, wykonana z mocnych i odpornych nici akrylowych. Czas wykonania pojedynczego egzemplarza moze potrwać nawet 1 miesiąc. Mochile Wayuu które zostały zaplecione technika jednej nitki są najdroższe i najwyższej jakości.

Technika podwójnej nici (podwójnego splotu): bardziej komercyjna i szybsza w wykonaniu technika, która zajmuje artystce ok 10-14 dni. Torba jest wysokiej jakości, która usatysfakcjonuje każdego nowego nabywcę, który dopiero poznaje świat toreb Wayuu. Ścieg nie jest tak twardy i jednolity ale nie oznacza to wcale, że jest kiepskiej jakości, a jedynie, że nie mają takiego samego wyglądu wizualnego jak poprzednie. Są tak samo atrakcyjne i trwałe.

Na zdjeciu lewa torebka Wayuu wykonana technika pojedynczej nici i po prawej torebka w której została użyta technika podwójnego ściegu.

Naucz się rozróżniać rodzaje tkania autentycznego kolumbijskiego worka Wayuu

Technika pojedynczego ściegu (pojedynczej nici ) zajmuje 2 razy więcej czasu, ścieg jest bardzo ciasny i nie widać małych otwartych porów które są zauważalne w torbie wykonanej z podwójnej nici. Torebka jest cieńsza i w rezultacie waży mniej. Wzory są drobniejsze, trudniejsze w wykonaniu i bardziej dokładne. Wytrzymałość worka jest większa. Torebka jest bardziej sztywna i zachowuje swój kształt. 

Dwie najbardziej tradycyjne formy wyplatania torebek Wayuu : Jednej nici (lewa) podwójnej nici (prawa)

Kolejną różnicą, którą zobaczysz w torebkach Wayuu z podwójną nitką w porównaniu z pojedynczą, są sznurki. Zazwyczaj w torbie z podwójną nicią sznurki do ściągania są skręcane natomiast w torebkach z pojedyncza nicią sznurki są plecione i często posiadają ozdobne czapeczki na zakończeniach.

Torebki z pojedynczej nici mają zazwyczaj pasek gładki wykonany na krośnie natomiast torby z podwójnej nici mają pas wielokolorowy z reguły pleciony w taka charakterystyczną jodełkę. Ciekawostką jest fakt ze pas wykonywany jest przez mężczyzn z plemienia Wayuu.

Dwa rodzaje szydełkowania: podwójna nic (lewa) pojedyncza nic (prawa)

JAK WYGLĄDA PROCES SZYDEŁKOWANIA PRZEZ ARTYSTKI WAYUU
Artystki Wayuu używają igły szydełkowej, aby owinąć węzeł wokół zestawu nici w kilku wyselekcjonowanych kolorach. Technika szydełkowania Wayuu zapewnia tym torebkom dodatkową wytrzymałość. Na workach jednonitkowych wykonują proces z jedną nitką. Z drugiej strony technika podwójnej nici wymaga od artystki zapętlenia kolejnej nici wokół palców, aby utkać grubszy ścieg. Podczas gdy ta druga metoda wymaga więcej materiału, wykonanie zajmuje o połowę mniej czasu.

Proces przebiega nastepujaco :

Artystka marzy i inspiruje się.
Wybiera kolory i wzory.
Selekcjonuje wszystkie nici i tworzy z nich kulki, aby z łatwością się nimi posługiwać.
Torbę zaczyna od wykonana spodu który zawsze jest inny
Wybiera kolor, aby rozpocząć i owija go wokół pozostałych nici, tworząc kółko u podstawy.
Kolejno rozbudowuje torebkę .
*Każdy ścieg jest jak mały prostokąt.
Do wykonania tradycyjnego paska do torby Wayuu rzemieślnicy używają krosna.

Podsumuwujac:

TORBY WAYUU Z POJEDYNCZĄ NITKĄ
Ultralekka (0,37 kg)
Misterne, drobne wzory.
Torby uważane przez społeczność Wayuu za jakośc PREMIUM
Dużo więcej czasu potrzebne na utkanie 1 torby. (ok 1 miesiąc)
Wykończenie premium (frędzle, sznurek, dno torebki)

TORBY WAYUU WYKONANE PODWOJNA NICIA:
Grubszy ścieg
Krótszy czas wykonania, ok 10-14 dni.
Tradycyjne wykończenie
Większa waga (0,56kg)

Większość dostępnych dziś torebek Wayúu jest tkana z dwóch nitek, ale kiedy napotkasz mochile wykonana technika pojedynczej nici, różnica jest zauważalna i zrozumiesz, dlaczego warto za nią zapłacić więcej. Naszym skromnym zdaniem torebki Wayuu wykonane technika pojedynczej nitki to prawdziwy majstersztyk.

My doceniamy dwie formy tkania i każda torba z naszego sklepu jest wysokiej jakości, dopieszczona w każdym najmniejszym szczególe. To od Ciebie zależy czym pokierujesz się podczas procesu zakupu i która torbę wybierzesz. Zawsze możesz wrócić po więcej, bo torebki Wayuu bardzo uzależniają:)

Zainspiruj się